הרכיבה הטיפולית נותנת מענה ופתרון למגוון רחב של אוכלוסיות ומיועדת לקשת רחבה של בעיות רפואיות,פיזיות ורגשיות. הטיפול מאופיין בתחומים:  

1. הפיסיולוגי,מוטורי,תחושתי    

ההיבט הפיסיולוגי נבחן ברמת היציבה,שיפור וחיזוק השרירים,גמישות,שיפור קורדינטיבי,תפיסת מרחב הגוף וגבולותיו מול תפיסת גבולותיו הפיזיים של הסוס.

הרכיבה משפרת את הקורדינציה,שיווי המשקל,מתח השרירים,יציבה,התמצאות במרחב,דיוק חזותי,גירויים תחושתיים – ווסטיבולרים המשפרים את תפקוד האדם.    

2. הקוגניטיבי

שיפור הקשב והריכוז,שיפור התפקוד השפתי,הקניית מושגים,שיפור חוש הקצב,התמצאות במרחב,פיתוח ושיפור הכרת הגוף והיכולת האישית.    

3. הרגשי

ההיבט הרגשי נפשי נבחן ביכולת לסמוך ולבטוח בחיה,היכולת לקבל הנאה מרכיבה,הקשר הנוצר עם הסוס,המגע,הליטוף המעניק חום ומקבל.  

בשעורי הרכיבה מושם דגש על קשיים בתחומים הבאים:

אי-שקט (היפראקטיביות),יכולת התמדה,חוסר תכנון וחשיבה,הרגלי עבודה,חוסר בשלות חברתית,מגבלות פיזיות המשולבות בפיגור התפתחותי.

הטיפול נעשה תוך שימת דגש לצרכיו של המטופל תוך כדי התאמת תרגילים ליכולותיו ולקצב התקדמותו.בתהליך של חווית הצלחה אשר תבנה את בטחונו ועצמאותו.

במהלך עבודתנו צפינו בתהליכים שהתרחשו בזמנים קצרים.היו שנרתעו,פחדו וחששו ובמהלך הטיפול תיקשרו,הראו התלהבות ונהנו מהרכיבה.חל שיפור במצב רוחם ובהרגשתם.ההינו עדים לתגובות של והיסוס ולאחר מכן ביטחון ואף קושי להיפרד מהחיה.

הדרכה ברכיבה טיפולית יכולה לתרום ולסייע רבות להתפתחות הילד/ה,הנער/ה והמבוגר בתחום הפיזי מוטורי,רגשי וקוגניטיבי,באופן ייחודי וחוויתי.

הרכיבה הטיפולית תוסיף לפיתוח נורמות התנהגות,תפתח עניין וסקרנות שיובילו ללמידה,הפניה והטמעה של מיומנות ותפקודים.על אף שהתלמידים זוכים לטיפולים פרא רפואיים אין ספק כי לרכיבה הטיפולית ולפעילות בחווה ערך מוסף בשל הקשר שבין הרוכב לסוס עקב ההתנסות המוטורית הייחודית.


©2005  Corporation. All Rights Reserved. RJDay